Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie i uroda

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Kto zajmuje się psychoterapią

Psychoterapia to po prostu zastosowanie metod psychologicznych po to, żeby osoba z problemem poczuła się lepiej. Istnieje wiele różnych nurtów psychoterapeutycznych, należy więc dobrać odpowiedni rodzaj terapii do dane

Kiedy warto udać się do psychoterapeuty? - zdrowie i uroda warsztaty rozwoju osobistego kraków
go problemu. Psychoterapię prowadzi specjalista, który posiada do tego uprawnienia. Na psychoterapię przychodzą ludzie z różnymi problemami, a w ich uporaniu się pomaga pacjentowi psychoterapeuta. Psychoterapia ma ścisły związek z dziedziną nauki, jaką jest psychologia. Głównym zadaniem psychoterapii jest poprawa stanu pacjenta poprzez zastosowanie różnych metod psychologicznych. Psychoterapia najczęściej odbywa się w gabinecie terapeuty, do którego pacjent przychodzi na regularne spotkania z terapeutą. Psychoterapia ma służyć przede wszystkim poprawie dobrostanu oraz zdrowia psychicznego, a także rozwojowi relacji i umiejętności społecznych. Psychoterapia często jest procesem długotrwałym opartym o kontakt międzyludzki, który wymaga współpracy między pacjentem, a terapeutą.


Etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.


Czy warto iść na psychoterapię

Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach z terapeutą, który korzysta z metod psychologicznych w celu poprawy stanu pacjenta. Sam przebieg psychoterapii zależy od tego, w jakim nurcie psychologicznym jest ona prowadzona. Współcześnie sporo osób korzysta z usług psychoterapeutów idąc po pomoc do specjalisty. Zadaniem psychoterapii jest pomóc pacjentowi z danym problemem oraz zrozumieć własne mechanizmy psychologiczne, które sprawiają że reagujemy w określony sposób. Odpowiednio przeprowadzona psychoterapia może przynieść pacjentowi wiele korzyści, przede wszystkim polepszając jego jakość życia. Sam proces psychoterapii jest dość powolny, ponieważ każda zmiana myślenia, sposobu zachowania, kontrolowania emocji wymaga wiele czasu oraz systematycznej pracy samego pacjenta nad sobą. Z psychoterapii warto skorzystać zawsze wtedy, gdy potrzebujemy pomocy profesjonalisty, żeby uporać się z jakimś wewnętrznym problemem. Psychoterapia pomaga w poradzeniu sobie z wieloma różnymi problemami, pozwalając na uzyskanie równowagi psychologicznej.


Zalety psychoterapii poznawczo-behawioralnej

Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych współcześnie terapii, która pomaga wielu pacjentom z uporaniem się z różnymi problemami natury psychologicznej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest polecana szczególnie dla osób zmagających się z zaburzeniami lękowymi oraz stanami depresyjnymi. Nurt terapii poznawczo-behawioralnej może pomóc pacjentom z różnymi zaburzeniami i chorobami, jak na przykład z bulimią, anoreksją czy też przy zaburzeniach osobowości z pogranicza. Psychoterapia poznawczo-behawioralna bywa bardzo skuteczna w radzeniu sobie z wieloma problemami natury psychicznej. Celem tego rodzaju terapii jest poprawa jakości życia pacjenta poprzez stopniową zmianę zachowań oraz sposobu myślenia. Terapia poznawczo-behawioralna zajmuje się eliminacją konkretnego problemu, bez szukania jego źródeł w nieświadomości. Wielu psychoterapeutów specjalizuje się w przeprowadzaniu terapii poznawczo-behawioralnej, która stanowi jedną ze skuteczniejszych metod terapeutycznych.